Przygotowanie do egzaminu na Akademię Sztuk Pięknych

Przygotowuję kandydatów do egzaminów wstępnych na Akademię Sztuk Pięknych, na wszystkie wydziały, na studia dzienne i płatne. Jest to nauka w systemie z jednym uczniem i skrojona zostaje pod potrzeby danego ucznia.

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, iż na egzaminie wstępnym na ASP zaprezentować musisz jak najwyższe umiejętności artystyczne w zakresie rysunku, malarstwa i projektowania. Egzamin na ASP ma charakter konkursowy. Wybierani zostają najlepsi zdający. Bycie zaledwie że średniakiem, czyli osobą wykonującą prace niby poprawne, ale niewyróżniające się, jest słabym gwarantem, że przejdzie się przez sito egzaminacyjne na ASP.

Są konkretne oczekiwania wobec kandydatów na Akademię Sztuk Pięknych. Na egzaminie musisz wykonać ‘studium anatomiczne postaci w przestrzeni’ w formacie kartonu 100 x 70 cm oraz musisz namalować martwą naturę w formacie 50 x 70 cm. Ponadto dochodzą zadania egzaminacyjne z projektowania, odrębne dla różnych wydziałów, ich specjalizacji. Na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki obowiązuje dodatkowo egzamin z chemii.

Pierwszy etapem egzaminu jest ocena Twoich prac z teczki. Teczka ma zawierać przede wszystkim prace wielkoformatowe - studia anatomiczne modela oraz malarstwo, powinny być też dołączone szkice, projektowe kompozycje własne, fotografie i inne. W regulaminach egzaminacyjnych poszczególnych wydziałów ASP podane są szczegółowo wymagania odnośnie zawartości teczki i jaką konkretnie ilość prac z danej kategorii trzeba w teczce załączyć. Na etapie egzaminu ‘teczka’ najwięcej kandydatów odpada. Ułożenie doskonałej teczki jest zatem podstawą. W czasie trwania pandemii wprowadzono na uczelniach ASP obowiązujący stale już i do tej pory wymóg wstępnego prezentowania teczki jako ‘portfolio w PDF’. Przestrzegam przed komputerowym udoskonalaniem swoich prac, ponieważ komisja może poprosić Cię o zaprezentowanie prac z teczki na późniejszej rozmowie kwalifikacyjnej.

Na lekcjach prowadzonych pod moim kierunkiem, będziesz uczyć się rysunku, malarstwa i projektowania. Stopniowo będziemy gromadzić kolekcję Twoich prac do teczki. Zajęcia rozpoczniemy od nauki szkicowania na kartkach A4. Będziesz wykonywać szkice dłoni, stóp, postaci, stopniowo przejdziemy do nauki wykonywania wielkoformatowego studium anatomicznego postaci w przestrzeni. Nauka rysunku artystycznego jest żmudnym procesem, wymaga Twojego wieloletniego zaangażowania. Zwracam uwagę na fakt, iż koniecznością jest, aby uczeń zwrócił się ku sztuce ‘klasycznej’. Czas na realizowanie swoich pasji jak komiks czy ilustracje do gier, będziesz mieć dopiero na trzecim roku studiów, kiedy to wybiera się specjalizację na ASP. Póki co, jak najwięcej czasu poświęcić należy na naukę rysowania studium postaci i malowanie martwych natur. Takie są wymogi egzaminacyjne na ASP. Akademia Sztuk Pięknych kształci przede wszystkim klasycznie. Teczka ma oczywiście zawierać Twoje ‘kompozycje własne’, ale powinna być tych prac mniejszość. Nacisk kładziesz na gromadzenie swoich prac z rodzaju ‘studium postaci’ oraz ‘martwa natura’.

Pod moim kierunkiem zdobędziesz takie umiejętności, abyś w krótkim czasie trwania egzaminu zdołał wykonać ukończone prace. Na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, czas na wykonanie studium modela w przestrzeni, to dwa dni po cztery godziny (wliczając tu przerwy na odpoczynek dla modela), cztery godziny na namalowanie martwej natury oraz cztery godziny na wykonanie kompozycji projektowej / ilustracji na zadany temat. Tematy zadań egzaminacyjnych oraz czas wyznaczony na ich wykonanie, różnią się między wydziałami ASP. Pamiętaj, że wypracować musisz takie techniki w rysowaniu i malowaniu, by móc wykonać ukończone prace w danym przedziale czasowym. Praca nieukończona automatycznie zostaje zdyskwalifikowana i w tym momencie odpadasz jako przyszły student ASP.

Osobno przygotowuję kandydatów do rozmowy kwalifikacyjnej. Jest ona równie wysoko punktowana jak egzamin praktyczny. Porozmawiamy o tym, jak dobrze zaprezentować się podczas takiej rozmowy, jak umieć ‘sprzedać się’. Choć formalny egzamin wstępny z historii sztuki już od lat na ASP nie obowiązuje, luźne pytania z historii sztuki mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej. Głównie rozmowa dotyczy jednak prac kandydata, także tych, które zaprezentował w teczce, jest to też rozmowa o pasjach artystycznych kandydata i o ogólnym jego rozeznaniu w temacie sztuki, w szerokim tego pojęcia znaczeniu. Warto wykazać się tu elokwencją.

Temat egzaminu wstępnego na Akademię Sztuk Pięknych jest niezwykle złożony i obejmuje zagadnienia specyficzne dla poszczególnych wydziałów ASP. Zachęcam do kontaktu ze mną telefonicznie lub mailem, w celu omówienia szczegółów udzielanych przeze mnie lekcji.

Istotne

Przygotowując się do egzaminu wstępnego na studia dzienne na ASP, skup się na nauce technik klasycznych w sztuce: szkicu z natury oraz rysunku anatomicznym człowieka i na nauce malowania martwych natur. Polskie państwowe uczelnie artystyczne hołdują klasycznemu kształceniu w sztukach pięknych. Jeśli na przykład jesteś fanem SF i chcesz tworzyć prace fantastyczne, to pole do popisu będziesz mieć dopiero na trzecim roku studiów, po wybraniu specjalizacji ‘ilustracja książkowa’ lub ‘komiks’.

Ewentualnie wybrać możesz uczelnię artystyczną prywatną, jak PJATK, gdzie specjalizację robi się już na drugim roku. Na tę uczelnię egzamin wstępny jest o wiele łatwiejszy. Bazuje wyłącznie na ocenie prac z teczki i ocenie z rozmowy kwalifikacyjnej, która jest raczej przeważnie tylko rozmową o zainteresowaniach kandydata. Minusem kształcenia się w PJATK są wysokie opłaty.

Zapraszam na wstępną konsultację.

Napisz lub zatelefonuj do mnie, porozmawiamy o tym jakiego rodzaju lekcji sztuki potrzebujesz. Na lekcjach, które prowadzę rozpoczniesz przygodę z profesjonalnym kształceniem się na polu sztuk pięknych.

Skontaktuj się