Lekcje sztuki w okresie pandemii

Proponuję lekcje sztuki w okresie pandemii. Są to lekcje on-line. Uczeń przesyła na mój mail pliki swoich prac. Na lekcji dokonuję korekt tych prac, jak także przesyłam pliki instruktażowe, indywidualnie opracowywane pod potrzeby ucznia. Na plikach prac ucznia oraz na plikach instruktażowych podczas lekcji on-line pracujemy.

Stopień zaawansowania lekcji i ich intensywność zależy od indywidualnych potrzeb ucznia. Standardowo jest to jedna godzina zegarowa lekcji tygodniowo. Uczeń ma zawsze tydzień na wykonanie prac na zadane przeze mnie tematy i sukcesywne podsyłanie mi mailem plików tych prac celem korekty. Niektórzy uczniowie, zwłaszcza ci początkujący, potrzebują częstszych korekt prac, częstszego kontaktu z nauczycielem. Proponuję wówczas lekcje dwa lub trzy razy w tygodniu.

Praca ucznia w okresie pandemii opiera się na jego samodzielnej pracy w domu, ale według moich wskazówek. Aby zdać egzamin wstępny do szkoły lub uczelni artystycznej, kandydat musi w wyznaczonym czasie jednej do ośmiu godzin, wykonać na egzaminie zadanie, a będzie ich kilka, z dziedzin takich jak m.in.: wielkoformatowe studium anatomiczne postaci, obraz martwej natury i praca projektowa. Wszystkie prace egzaminacyjne muszą zostać ukończone. Praca rysunkowa lub malarska ukończona oznacza, iż cała przestrzeń kartki jest zaaranżowana i ma nienaganną kompozycję. Na Lekcjach Sztuki wpajam takie umiejętności, by kandydat zdołał wykonać prace w krótkim czasie trwania egzaminu. Jest to istotne, ponieważ którakolwiek nieukończona praca egzaminacyjna automatycznie dyskwalifikuje kandydata.

Teczkę z pracami również ułożymy zdalnie. Istotne jest podsyłanie mi dobrej jakości fotografii lub skanów prac. Wówczas zdalne korekty prac mają sens. W czasie trwania pandemii teczkę z pracami dostarcza się na ASP wyłącznie w postaci cyfrowego portfolio. Należy liczyć się z tym, iż komisja egzaminacyjna zażąda zaprezentowania oryginałów prac z teczki na późniejszej rozmowie kwalifikacyjnej. Przestrzegam zatem przed podrasowywaniem swoich prac w programach graficznych na potrzeby cyfrowego portfolio. Dodatkowo, pomimo trwania pandemii, zarówno na Akademii Sztuk Pięknych jak i w państwowych liceach plastycznych, odbywają się konsultacje przedegzaminacyjne dla kandydatów. Na konsultacjach trzeba przedstawić teczkę z pracami. Na naszych lekcjach zdalnych ułożymy prace do teczki, jak także złożymy z nich cyfrowe portfolio.

W przypadku młodej osoby przygotowującej się do zdawania egzaminu do liceum plastycznego, zalecam włączenie trybu głośnomówiącego podczas lekcji zdalnych. Warto, aby to co mówię, słyszał nie tylko uczeń ale i jego rodzic. Z mojego doświadczenia wiem, jak bardzo ważne jest edukowanie rodziców w kwestii przygotowania ich dziecka do zdawania egzaminu w szkole artystycznej. Uświadamiam rodzica co to znaczy ‘posiadać umiejętności, aby zdać egzamin artystyczny’. Szybko pozbawi się złudzenia, iż szkoła artystyczna przyjmie jego dziecko, bo ma pasję do rysowania. Wszystka młodzież, która przygotowuje się do zdawania egzaminów w szkołach artystycznych jest utalentowana. Celem egzaminu jest odsiać tych słabych, kiepsko przygotowanych technicznie artystycznie. Egzamin ma charakter konkursowy. Egzamin zdają tylko najlepsi. To są ci, którzy mają opanowany w najwyższym stopniu warsztat artystyczny w rysunku i malarstwie. Czasem mają za sobą lata przygotowań, by ten egzamin zdać.

Naukę dziedzin z zakresu sztuk pięknych warto rozpocząć jak najwcześniej. Minimum jeden rok kalendarzowy przed terminem egzaminu do liceum plastycznego i kilka lat wcześniej przed terminem egzaminu na Akademię Sztuk Pięknych. W przypadku egzaminu wstępnego na ASP, wymagany jest od kandydata niezwykle wysoki poziom umiejętności artystycznych. Należy między innymi umieć wykonać wielkoformatowe studium anatomiczne postaci w przestrzeni. W okresie pandemii, będąc zamkniętym w domu, pozować do rysunków musi rodzina i znajomi. Ktoś powinien się powięcić się i pozować młodemu. Inaczej teczki z pracami nie przygotujemy.

Niezależnie czy kandydat pragnie przygotować się do egzaminu wstępnego do liceum plastycznego czy na Akademię Sztuk Pięknych, naukę sztuki rozpoczniemy od wykonywania szkiców anatomicznych dłoni i stóp. Najmniejszy problem będzie z martwą naturą. Maluje się kompozycje ustawione w pokoju, także fragmenty pomieszczeń. Stopniowo kandydat rozwija umiejętności artystyczne, swoje czyni pracowitość i praktyka.

Temat egzaminów wstępnych do szkół i uczelni artystycznych jest niezwykle złożony. Zachęcam do kontaktu ze mną telefonicznie lub mailem, w celu omówienia szczegółów lekcji.

Istotne

Opcją dla trudnych egzaminów wstępnych w polskich państwowych szkołach i uczelniach artystycznych, jest zdawanie do szkół lub uczelni prywatnych. Jednakże i tam wymagane jest przedstawienie teczki z pracami kandydata. Czasem teczka, w połączeniu z rozmową kwalifikacyjną, jest jedynym kryterium przyjęcia kandydata do szkoły. Taki jest na przykład egzamin wstępny na wydziały artystyczne w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Zapraszam na wstępną konsultację.

Napisz lub zatelefonuj do mnie, porozmawiamy o tym jakiego rodzaju lekcji sztuki potrzebujesz. Na lekcjach, które prowadzę, rozpoczniesz przygodę z profesjonalnym kształceniem się na polu sztuk pięknych.

Skontaktuj się