Lekcje sztuki on-line

Jeśli uczeń nie może do mnie dojeżdżać, lekcje odbywać się mogą on-line. Sposób w jaki te lekcje przebiegają, opisałam szczegółowo w artykule Lekcje sztuki w okresie pandemii. Jestem w stanie za pośrednictwem lekcji zdalnych przygotować ucznia do egzaminu artystycznego. Wszystkie osoby, które w ten sposób uczyłam, dostały się do wymarzonych szkół.

Prace do teczki również wybierzemy zdalnie. Oczywiste jest, iż liczy się jakość przesyłanych mi do korekty mailem fotografii lub skanów prac. Pliki prac muszą w największym stopniu odwzorowywać oryginały, aby korekta prac miała sens. W okresie pandemii uczelnie ASP wprowadziły udogodnienie w postaci sposobu dostarczania teczki z pracami jako ‘portfolio w PDF’. Po pandemii udogodnienie to zostało utrzymane. Teczka z pracami to wstępny etap egzaminu na ASP. Przestrzegam przed podrasowywaniem swoich prac w programach graficznych na potrzeby cyfrowego portfolio. Komisja egzaminacyjna poprosi Cię bowiem o przybycie z teczką na rozmowę kwalifikacyjną. Na tej rozmowie prace z teczki będą kolejny raz omawiane, dodatkowo z Twoim do nich komentarzem.

Na zajęciach on-line dokonuję korekt prac ucznia, układam atrakcyjny zestaw prac do portfolio. Liczy się nie tylko wybór odpowiednich prac, ale i odpowiednia kolejność ich ułożenia. Zestaw prac jako całość ma oddziaływać atrakcyjnie i ułożony ma być według pewnego klucza. Na etapie egzaminu ‘portfolio’, czyli ‘teczka z pracami’ odpada najwięcej kandydatów. Tylko nieliczni zostają dopuszczeni do egzaminu praktycznego i na końcu do rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotowanie teczki z pracami jest niezbędne w przypadku przystępowania do egzaminów wstępnych do państwowych szkół i uczelni artystycznych. Teczka jest też wymogiem egzaminacyjnym na wydziałach artystycznych PJATK. Z kolei w państwowych liceach plastycznych, teczkę z pracami trzeba przedstawić na ważnych konsultacjach przedegzaminacyjnych. Wszystkie rodzaje teczek przygotuję na zajęciach zdalnych z uczniem.

Przygotowuję dalnie ucznia do rozmowy kwalifikacyjnej. Jest to ostatni etap egzaminu wstępnego w szkołach i na uczelniach artystycznych. Rozmowa kwalifikacyjna jest równie wysoko punktowana jak część egzaminów praktyczna. Na uczelniach ASP zrezygnowano przed laty z formalnego egzaminu wstępnego z historii sztuki, co nie znaczy, że ta wiedza nie będzie u kandydata weryfikowana podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przedstawiam różne scenariusze rozmów kwalifikacyjnych, omawiam metody jak rozmowę zaliczyć z sukcesem. Wszystko to w kontekście mocnych i słabych stron ucznia, w celu, aby udało mu się przekonać komisję kwalifikacyjną do własnej osoby. Rozmowa kwalifikacyjna jest szczególnie istotna w przypadku zdawania egzaminu do PJATK, bo jest oprócz przeglądu prac z teczki jedyną podstawą do przyjęcia kandydata na studia na tej uczelni.

W procesie rekrutacji do liceów plastycznych, egzamin ustny ma celu sprawdzenie wiedzy kandydata z historii sztuki. W mniejszym stopniu jest to rozmowa o pasjach artystycznych kandydata. Uczę historii sztuki. Zagadnienia z historii sztuki wplatam w praktyczne zajęcia z rysunku i malarstwa.

Podstawą lekcji sztuki, w tym lekcji on-line, jest nauka rysunku artystycznego i malarstwa. Zagadnienia związane z nauczaniem sztuki opisałam w innych atykułach tego bloga. Zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego ze mną. Odpowiem na wszystkie pytania odnośnie lekcji sztuki, w tym lekcji zdalnych.

Ważne

Kandydatom do szkoł artystycznych polecam zainteresowanie się lekturami książek z zakresu technologii malarstwa sztalugowego i grafiki warsztatowej. Nawet bowiem podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych tych dziedzin nie poznasz gruntownie. Liczyć się będzie zawsze Twój własny wkład pracy podczas studiów, praca, którą włożysz samodzielnie w rozwój swojego talentu.

Zapraszam na wstępną konsultację.

Napisz lub zatelefonuj do mnie, porozmawiamy o tym jakiego rodzaju lekcji sztuki potrzebujesz. Na lekcjach, które prowadzę rozpoczniesz przygodę z profesjonalnym kształceniem się na polu sztuk pięknych.

Skontaktuj się